Esat Kaya  Turgay Vefat Etti

Esat Kaya Turgay Vefat Etti

Esat Kaya Turgay Vefat Etti

1973-1980 yılları arasında Gaziantep'te Belediye Başkanlığı yapan CHP'li Esat Kaya Turgay, yaşamını yitirdi.

Esat Kaya Turgay Gaziantep belediye Başkanlığını 1973 yılında Abdülkadir Batur'dan devralmış, bu görevi 12 Eylül darbesiyle sona ermiş, 12 Eylül'de bir süre cezaevinde yatmıştı.

Esat Kaya Turgay'ın cenazesinin 30 Mayıs perşembe günü öğle namazını müteakiben Asri mezarlıkta toprağa verileceği öğrenildi. 83 yaşında yaşamını yitiren Esat Kaya Turgay Kimdi

ESAT KAYA TURGAY KİMDİR?

1934 yılında Gaziantep'te Tabakhane'de doğdu. Babasının memur olması sebebiyle çeşitli illerde bulunduktan sonra babasının tekrar Gaziantep'e atamasının çıkması sebebiyle tekrar Gaziantep'e döndü ve ilk Okul 4 ile 5'inci sınıflarını Cumhuriyet İlk okulu'nda tamamladı. Orta Okul ve Lise'yi Gaziantep Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1954 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ni kazandı. 1958 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat bölümünden mezun oldu. 

1959 yılında Gaziantep Karayolları 5'inci bölgesinde bir müddet çalıştıktan Devlet Su İşleri'e geçiş yaptı. Buradan da Gaziantep Bayındırlık Müdürlüğü'ne geçti ve 1966 yılında burada çalıştığı kurumun müdürlüğünü yaptı ve 2 yıl görevde kaldı. 

1973 yılında da CHP'den %56'lık oy oranıyla Gaziantep Belediye Başkanı olarak seçildi. Belediye başkanlığı görevi 1977 yılına kadar devam etti. 

Esat Kaya Turgay CHP'den Gaziantep Belediye Başkanı seçilmeden evel 5 yıl CHP'den ilçe başkanlığı il sekreterliği görevinde bulundu.

www.gaziantephaberler.com

 

28.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz