AYM'den Mehmet Altan ve Şahin Alpay için tahliye kararı

AYM'den Mehmet Altan ve Şahin Alpay için tahliye kararı

AYM'den Mehmet Altan ve Şahin Alpay için tahliye kararı

Anayasa Mahkemesi, bireysel başvurularını değerlendirdiği yazarlar Şahin Alpay ve Mehmet Altan için "Hak ihlali var" diyerek tahliye kararı verdi. 

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, yaklaşık 9 ay tutuklu kalan Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın bireysel başvurularıyla ilgili nihai kararını verdi. AYM, "hak ihlali var" diyerek Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın tahliyesine karar verdi.
 
26 Aralık 2016 tarihinde AYM'ye bireysel başvuruda bulunan Günay, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, ifade ve basın özgürlüğünün ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 18. maddesinin ihlal edildiğini bildirmişti. Adalet Bakanlığı ise AYM’ye gönderdiği savunmada, herhangi bir hak ihlali olmadığını öne sürmüştü. Günay’ın ifade özgürlüğünün ihlal edilmediğini iddia eden Bakanlık, başvurunun kabul edilemez olduğuna karar verilmesini istemişti.
 
Günay’ın avukatlarının Bakanlığın görüşüne karşı AYM’ye sunduğu dilekçede ise, tutuklama tedbirinin gerçek amacının hükümet politikalarıyla uyumlu bir basın oluşturmak ve bazı hassas konularda haber yapılmasını cezalandırmak olduğuna dikkat çekildi. Dilekçede, “Cumhuriyet gazetesinin hedef alınmasının bir diğer nedenini de gazetenin Türkiye’de eleştirel habercilik yönünden sembolik bir anlam taşımasıdır” denildi.
 
Eski Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay, “FETÖ örgütüne üye olmak” iddiasıyla 31 Temmuz 2016 tarihinde tutuklandı. Köşe yazılarının delil olarak girdiği iddianamede adı geçen yazarların, yazılarında darbe mesajı verdikleri, hükümeti itibarsızlaştırmaya çalıştıkları öne sürüldü. Gazeteci yazar Mehmet Altan ise 22 Eylül 2016 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme ve terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı.
 
Anayasa Mahkemesi, ayrıca 4 Ağustos 2016’da bizzat ihraç ettiği tutuklu üyesi Alparslan Altan’ın şikâyetini de görüşecek. Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğini öne süren Altan, hukuka aykırı bir şekilde meslekten çıkarma kararı verilmesi nedeniyle adil yargılanma ve özel hayata saygı haklarının ihlal edildiğini savundu.
 
AYM, "hak ihlali var" diyerek Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın tahliyesine karar verdi.
 
Kaynak: M.A
11.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz