Altan Erbulak’ın çizdiği konsomatris karikatürü ve Gaziantepspor

Altan Erbulak’ın çizdiği konsomatris karikatürü ve Gaziantepspor

Altan Erbulak’ın çizdiği konsomatris karikatürü ve Gaziantepspor

Üç büyüklerin dışında futbolda, her taşra takımı dönem dönem ekonomik krize girer. Her takım “ şampiyon olacak” kadro (!) kurmuştur ama ne hikmetse şampiyon yalnızca bir tane olur.

Gaziantepspor’un krizli günlerden kurtulması için eski Ticaret Odası’nda bir toplantı yapıldı. Toplantıya eski başkanlardan olan ve daha sonra öldürülen Hasan Nehir’de katılmıştı. Hasan Nehir  futbolcuların “ çeki-düzene girmesi ve iyi futbol oynaması” için ne önerdi biliyor musunuz? Koltukaltlarına kızgın yumurta” koymayı. Yani işkenceyi

Buna sonradan başkanlık görevini üstlenecek olan Celal Doğan “ Olur mu böyle şey Hasan Bey” diye itiraz etmişti.

Gaziantepspor 2. Ligde oynuyor. Başkan Abdulkadir Konukoğlu. Ama asıl güç; amcası merhum Saip Konukoğlu. Takım ona emanet. Takım şampiyonluk parolası ile yola çıkmış ancak birkaç maç başarısız sonuç elde edilmişti. Futbolcular suçlanıyordu. Kulübe ihbarlar yağıyordu futbolcularla ilgili olarak. Bunun üzerine Başkan Abdulkadir Konukoğlu şu açıklamayı yaptı:

" Futbolcuların kız arkadaşları ile gezmeleri yasak. Pavyonda eğlenirken veya kumar oynarken görünen futbolcukları ihbar edene bir milyon lira ödül vereceğim."  Başkanın bu açıklaması gündeme bomba gibi düşmüş, taraftarlar " bir milyon liralık ödülü almak için" kendi aralarında komite kurmuştu. Bir milyon lira çok para. Taraftarlar, Gaziantep’teki pavyonlarda “futbolcu avı”na çıktılar. Oysa bir yıl önce Gaziantepspor’un kasasına  bu konsomatrisler sayesinde 6 milyon lira girmişti. Zira, kulübe,  pavyonlarda müşterinin ısmarladığı ve her kons kadının içtiği içkiden yüzde yazılıyordu (!)

Benim yaptığım bu habere ünlü sanatçı merhum Altan Erbulak öyle bir karikatür çizmişti ki anlatılamaz. Müşteri, yanında konsomatris varken garsonu çağırıp “ Getir oğlum bir içki daha. Her şey Gaziantepspor için” balonunu koymuştu.

Gaziantep, o dönemler pavyonları ile ünlü bir eğlence merkeziydi. Eve geç saatlerde giden adama karısı “ Nereden geliyorsun bu saatte” deyince adamın “ Gaziantepspor’a katkı sağlamaktan” dediği rivayet edilir.

Bir tarafta koltukaltına kızgın yumurta koyma, diğer tarafta “kız arkadaşla gezme” yasağı. Ve Celal Doğan’ın başkanlık dönemi… Turgut Özal’lı yıllar… Her şeye “ paragözlüğü” ile bakıldığı dönemler. Celal Doğan ise iddiaya girdiği yabancı futbolcu Colibaly’e attığı her gol karşılığı Bin Dolar veriyordu.

S: Skor

P: Politika

O: Organizasyon

R: Rekor

1.03.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz