Afrin'e hava harekatına Rusya engeli... 4 şubattan bu yana hava operasyonu yapılmıyor

Afrin'e hava harekatına Rusya engeli... 4 şubattan bu yana hava operasyonu yapılmıyor

İki askerin cenazesi Gaziantep'ten uğurlanacak

Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları ile helikopterlerin 4 Şubat’ı 5 Şubat’a bağlayan geceden bu yana Afrin hava sahasını kullanamadığı öne sürüldü.

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre, Rusya 3 Şubat’ta İdlib’de Su-25 tipi savaş uçağının Suriyeli muhalif bir grup tarafından MANPAD (tek kişi tarafından taşınabilir hava savunma sistemi) ile düşürülmesinden sonra Afrin ve İdlib hava sahasını kapsayacak şekilde yeni bir elektronik hava savunma sistemi kurma kararı aldı. Rusya sistemi denemek ve kurmak amacıyla Afrin hava sahasını da kapsayan diğer hava savunma sisteminin belirli aralıklarla kapatılacağını, bu nedenle Türk savaş uçaklarının Afrin üzerinde uçuşuna izin verilmeyeceğini Ankara’ya bildirdi.

İnsansız hava araçlarının uçmasına ise izin verildiği belirtilen haberde, test süreci tamamlandıktan sonra Afrin hava sahasının yenide açılacağı vurgulandı. Genelkurmay Başkanlığı’nın 5 Şubat’tan bu yana Zeytin Dalı harekâtıyla ilgili yaptığı açıklamalarda da Hava Kuvvetleri unsurlarının taarruzlarından bahsedilmemesi dikkat çekti.

Suriye önceki gün Halep ve İdlib’e yeni bir hava savunma sistemi kurduklarını açıklamıştı.

ŞEHİT ASKERLER GAZİANTEP'E GETİRİLDİ

Şehit askerlerin cenazeleri Kilis’ten Gaziantep Adli Tıp Kurumuna getirildi.

Şehitlerden birinin Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Bilal Akpınar olduğu öğrenilirken, diğer şehidin ise Uzman Çavuş Yunus Emre Doğan olduğu öğrenildi. Şehit Akpınar’ın eşi Nafize Nur Akpınar’ın komiser yardımcısı olduğu ve çiftin 3 aylık evli olduğu öğrenilirken, şehit Yunus Emre
Doğan’ın da Kilis’in Polateli ilçesine bağlı Yılancık köyündeki ailesine acı haber ulaştı. Afrin şehitleri Kilis’ten Gaziantep Adli Tıp Kurumuna getirildi. Burada yapılan otopsi işlemlerinin ardından şehit Doğan'ın naaşı memleketi Kilis'e gönderildi. Şehit Akpınar'ın naaşı da otops işlemlerinin ardından ailesine teslim edilecek.
8.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz