Afrin protestosuna müdahale: Gözaltılar Var

Afrin protestosuna müdahale: Gözaltılar Var

Afrin protestosuna müdahale: Gözaltılar Var

 HDP tarafından Efrin’e yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla gerçekleştirilmek istenilen açıklamalar polis tarafından engellenirken, Kadıköy ve Avcılar'da en az 6 kişi gözaltına alındı. Avcılar'da bir grup ülkü ocakları üyesi, sopa ve bıçaklarla yurttaşları taciz etti.

İstanbul'da, Afrin’e yönelik başlatılan saldırıları protesto etmek isteyen Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Avcılar ve Kadıköy'deki açıklamalarına polis izin vermedi. Avcılar ilçesinin Marmara Caddesi'nde yapılmak istenilen açıklama için HDP Avcılar İlçe Örgütü binasında bir araya gelenler, binanın etrafını ablukaya alan polis tarafından dışarı çıkmalarına izin verilmedi
 
. Dışarıda bulunanlara ise müdahale eden polis, kafe ve lokantalara girerek içeride bulunan yurttaşları da zorla dışarı çıkarttı. Çok sayıda polis ve zırhlı araçların bulunduğu caddede basın mensupları da caddeden çıkarıldı. Zaman zaman caddeden geçen yurttaşlar polise tepki gösterirken, şimdiye kadar en az 3 kişi gözaltına alındı.
 
 Kadıköy'de yapılmak istenen açıklama öncesi de Altıyol mevkiine çıkan bütün sokaklar polisler tarafından ablukaya alındı. Cadde ve sokaklarda yapılan GBT kontrollerinde en az 3 kişi gözaltına alındı. Bahariye Caddesinde toplanan kitleye de polis müdahale etti. Polisin müdahalesi ardından kitle sokaklara dağılarak, sloganlarla Efrin saldısılarısına tepki gösteriyor.

İZMİR'DE DE AÇIKLAMAYA İZİN VERİLMEDİ

HDP İzmir İl Örgütü Afrin’e yapılan operasyona karşı Alsancak Türkan Saylan Merkezi önünde toplanarak basın açıklaması yapmak istedi.

Açıklama öncesi Türkan Saylan Merkezi’nin bulunduğu Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni ablukaya alan polis sokağa girişlere izin vermedi. Basın açıklamasının okunamamasının ardından aralarında HDP yöneticileri ve üyelerinin bulunduğu yaklaşık 200 kişi DBP binasının önünde toplandı.

ANKARA'DA BİBER GAZLI MÜDAHALE

Ankara Çankaya Belediyesi önünde toplanan grup Afrin'e harekatını protesto etmek amacıyla açıklama yapmak istedi. Açıklamaya izin vermeyen polis, biber gazıyla müdahalede bulundu.

Daha sonra HDP İl Binası'nın önüne giderek burada açıklama yapmak isteyen gruba polis bir kez daha tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. Kitlenin bir bölümü dağılırken, yaklaşık 30 kişilik bir grup da İHD Ankara Şube binasına girdi. Polis binanın etrafını sararken, İHD Şube binasındakilerin bekleyişi de devam ediyor.

 
 
MA
21.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz