7 avukat gözaltına alındı

7 avukat gözaltına alındı

7 avukat gözaltına alındı

Yedi Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat açlık grevindeki meslektaşları için İstanbul Beşiktaş'ta dilek feneri uçurmak istedikleri sırada gözaltına alındı.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre ÇHD, gözaltına alınanların, Yaprak Türkmen, Oğuzhan Topalkara, Seda Saraldı, Canan Gözcü, Barzan Demirhan, Gökmen Yeşil ve Ayşegül Çağatay olduğunu açıkladı.

Açıklamada savılığın gözaltına alınan avukatları "örgüt propagandası" yapmakla suçladığı ve haklarında gözaltı talimatı verdiği belirtildi. Ayrıca gözaltındaki avukatların savcının talimatıyla 5 ayrı karakola dağıtıldığı bilgisi paylaşıldı.

KHK ile kapatılan ÇHD'nin Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile avukatlar Aycan Çiçek, Behiç Aşçı, Engin Gökoğlu ve Aytaç Ünsal 1 ay önce yargılamalarındaki hukuksuzluklara dikkat çekmek amacıyla açlık grevine başlamıştı.

Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 20 ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlarının yargılandıkları davanın duruşması bugün İstanbul 37'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüştü.  Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, 19 avukatın 'örgüt üyeliği' iddiasıyla cezalandırılmasını talep etmişti. 

www.gaziantephaberler.com

 

23.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz