68 Kuşağı'nın öncü ismi Teslim Töre yaşamını yitirdi

68 Kuşağı'nın öncü ismi Teslim Töre yaşamını yitirdi

Gaziantep'ten aday olmuştu

68 Kuşağı'nın öncü kadrolarından Teslim Töre, yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle bir yılı aşkın süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
 
1968 Kuşağı devrimci hareketin önemli isimlerinden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu), sonrasında THKO MB ve TKEP (Türkiye Komünist Emek Partisi) kurucularından Teslim Töre, siyasi sürgün olarak yaşadığı İşviçre'nin Bern kentinde yaşamını yitirdi. 
 
Bir yılı aşkın süredir yakalandığı kanser hastalığı ile mücadele eden Töre, sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine dün hastaneye kaldırılmıştı. Bern Beau-Site Hastanesi’nde yoğun bakımda tutulan Töre, bu sabaha karşı yaşamının yitirdi.
 
TESLİM TÖRE KİMDİR?
 
Malatya-Akçadağ ilçesinin Gölpınar köyünde 1939 yılında doğdu. 1963’de Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye oldu. 1965’de Akçadağ İlçe Başkanlığı’na seçildi. Aynı sürede, Malatya’da çıkartılan Hanbaş yerel gazetesinde baş muhabirlik yaptı. Yazmış olduğu yazılardan dolayı yargılandı. 1969’da yayınlanmış bir bildiriden dolayı, altında imzası bulunan 6 arkadaşıyla birlikte tutuklanarak, Malatya Cezaevi’ne gönderildi. 3 ay sonra yapılan ilk duruşmada tahliye oldu.
 
Aynı yıl yapılan milletvekili seçimlerinde, Malatya’da “bağımsız sosyalist” milletvekili adayı oldu. Ancak seçim sırasında anti-demokratik olduğunu öne sürerek adaylıktan çekildi.
 
Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla THKO’nun kuruluşunda yer aldı. Töre, Nurhak’da Sinan Cemgillerin katledilmesinin ardından Suriye’ye geçti. Şam’daki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile ilişkiye geçti. Suriye’de, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Mücadelede Birlik (THKO/MB) adlı bir kitapta topladı. Töre, arkadaşlarıyla birlikte THKO/MB adında bir örgüt kurdu. Örgüt sonrasıyla silah bırakmayı kararlaştırdı.
 
1 Mayıs 1980’ de THKO/MB yapmış olduğu Kongre ile, Türkiye Komünist Emek Partisi’ni (TKEP) kurarak kendini fes etti. Türkiye’de yapılan kuruluş kongresinde, Teslim Töre, TKEP’in Genel Sekreterliği’ne seçildi.
 
12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası tekrar yurt dışına çıktı.
 
1982’de 8 Türk ve Kürt örgüt ve partisinin içinde yer aldığı Faşizme Karşı Birleşik Direniş Cephesi’nin  (FKBDC) kuruluşunda yer aldı. TKEP adına bu cephenin yönetiminde yer aldı. Bunu takip eden süreçte, 1984’de Sol Birlik adında, 7 Kürt ve Türk parti ve örgütünün içinde yer aldığı bir platformun kuruculuğunda ve yönetiminde yer aldı.
 
Ağustos 1988’de tekrar Türkiye’ye döndü. 5 yıl İstanbul’da TKEP Sekreteri olarak illegal çalışmalar yaptı. 1993’de İstanbul’da yakalanarak, cezaevinde kondu. 11 Eylül 2001’de tahliye oldu.
 
Cezaevinde Birleşik Sosyalist Parti’nin (BSP) kuruluşunda, kurucu üye olarak yer aldı. BSP’nin, Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ile 1994’de ittifak yaparak oluşturmuş olduğu seçim platformunun milletvekili adayı olarak Gaziantep’de seçime katıldı.
 
Töre cezaevinde, 1996’da kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kurucu üyesi oldu. Cezaevinden tahliye olduktan sonra, politikaya kurucu üyesi olduğu ÖDP ile devam etti. 2002’ de yapılan parti kongresinde ÖDP’nin Parti Meclisi (PM) üyeliğine seçildi.
 
Töre,2003 tarihinde İsviçre’ye gelerek iltica talebinde bulundu. Bu tarihten itibaren yurt dışında yaşıyordu.
 
Töre’ye, 2004 yılında görülen duruşmada 22 yıl hapis cezası verildi, iyi halinden dolayı cezası 18 yıla indirildi. Karar savcı tarafından temyiz edildi. 
25.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz